Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Bakteri plağı diş yüzeyinde oluşan renksiz bakteri birikimidir. Bakteri plağı dişlerin fırçalanmasından sonra 4 ila 12 saat içerisinden oluşmaya başlar. Bu nedenle dişlerin günde en az iki defa fırçalanması tavsiye edilir. Bu bakteri plakları dişlerde biriktiğinde ve temizlenmediğinde sertleşerek diş taşını oluşturur. Bakteri plağı ve diş taşı oluşumunun süre ve yoğunluğu kişiden kişiye değişebilmektedir. Genellikle yaşlanmayla birlikte oluşum hızlanır. Diş taşı aynı zamanda renk bozukluklarına da neden olarak estetik açıdan problem olmaktadır. Dişle olan bağı nedeniyle de diş minesine iyice tutunur ve temizlenmesi ancak bir diş hekimi tarafından yapılabilir.


Diş Taşı Temizliği Nedir?
Diş taşı temizliği bilinen adının yanı sıra tartar temizliği ve detertraj olarak da adlandırılmaktadır. Bu işlem özetle, diş üzerinde sertleşen bakteri plaklarının neden olduğu sarı veya kahverengimsi renkli, diş üzerinde fark edilebilen taşların temizlenmesi işlemidir. Yapılacak diş taşı temizliğinin standart diş taşı temizliği mi yoksa diş eti hastalıklarında olduğu gibi daha iler düzey bir temizlik mi gerektirdiğine doktorunuz karar verecektir. Standart diş taşı temizliğinde diş hekimi dişteki artıkları, plakları ve diş taşlarını dişlerin arasından ve diş eti çizgisinden temizler. Sonrasında her dişi parlatmak amacıyla özel bir pasta ile polisaj yapar. Son olarak size diş ipi kullanımı ve fırçalama ile ilgili tavsiye ve önerilerde bulunur.

Standart diş taşı temizliğinde diş hekiminiz, artıkları, plakları diş taşlarını dişlerinizin arasından ve diş eti çizginizden temizler. Arkasından da özel bir pasta ile her dişinizi parlatmak için polisaj yapar. Son olarak gerek görülürse diş ipiyle bazı diş aralarınızı temizler ve size diş ipi kullanımı ve fırçalama ile ilgili tavsiye ve önerilerde bulunur.

Meni
ÇALIŞMA SAATLERİ

PAZARTESİ - CUMARTESİ 09:00 - 18:00
PAZAR KAPALI

X